Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Schematismus

Schematismus Církve československé husitské

 

 

   Náboženské obce (farnosti) jsou základními jednotkami Církve československé  husitské, jejíž činnost řídí voleRada starších. Náboženské obce jsou součástí diecéze, v jejímž obvodu se nacházejí.

    Nejvyšším orgánem náboženské obce je shromáždění náboženské obce, výkonným a statutárním orgánem rada starších, za kterou jménem náboženské obce jedná její předseda nebo místopředseda a farář; k platnosti písemných právních úkonů náboženské obce je třeba podpisu předsedy (případně místopředsedy) rady starších, finančního zpravodaje a faráře.

   Příslušníci CČSH se oslovují "sestro" a "bratře". Duchovním správcem náboženské obce je kněz s funkčním označením farář či farářka (na kněze jsou svěceny také ženy). Liturgickým rouchem kněží je černý talár s červeným kalichem na prsou a bílá štola. Nižší duchovenská funkce je jáhen. V církvi dále slouží kazatelé, katecheti, pastorační asistenti a vojenští kaplani.

   V čele církve stojí Ústřední rada a patriarcha se sídlem v Praze. Nejvyšším zákonodárným orgánem je sněm církve. Každá náboženská obec, jichž je v současnosti více než 300, patří do některé z šesti diecézí (pražské, královéhradecké, plzeňské, olomoucké, brněnské a slovenské).  Diecézi spravuje diecézní rada a biskup.

   Nyní je CČSH třetí nejpočetnější církví v České republice.

 

TOPlist